Canlandıranlar Festivali 2

Canlandıranlar Festivali’nin bu yılki onur konuğu; Mutluluk Sanatı The Art of Happiness filmiyle İtalyan yönetmen Alessandro Rak.

Bu yıl, Annecy, View, O!pla gibi dünyaca ünlü festivallerin seçkilerine yer verecek olan festivalde Türkiye’den ve Canlandıranlar Yetenek Kampı’ndan çıkan en yeni animasyon filmlerinin de gösterimi olacak.
Festivalde geçen yıl hayatını kaybeden Frederic Back de anılıyor. Sanatçının ustalık filmlerinden bir seçki onun anısına animasyon severlerle buluşuyor.
Festival, bu yıl ayrıca özel bir başka bölüme de sahip. Engelsiz gösterim seansındaki film; duyma ve işitme engelli izleyicilere özel hazırlandı.

Festival etkinlikleri kapsamında ise konuk yönetmen Alessandro Rak ile bir söyleşi ile animasyonun çağdaş sanatla olan ilişkisinin tartışılacağı bir panel düzenleniyor.

Onur Konuğu: Alessandro Rak

IMG_39461977 yılında İtalya’da doğan ve Roma’daki Centro Sperimentale di Cinematografia Film Okulu’ndan mezun olan Alessandro Rak animasyonun yanı sıra çizgi roman da üreten çok yönlü bir sanatçı. 2001’den beri Rak&Scop Animasyon Stüdyosu’nda, Andrea Scoppetta ile birlikte verimli bir sanatsal işbirliği içindeler ve çeşitli yapım şirketlerine çizgi romanlar, eğitimler, demo ve karakter tasarımları üretiyorlar. Alessandro Rak’ın en önemli çalışması yönetmeni ve ortak yazarı olduğu 2013 yapımı Mutluluk Sanatı filmi. İlk gösterimi Uluslararası Venedik Film Festivali’nde yapılan film çeşitli festivallerde en iyi film ödülünü kazanmıştır. Mutluluk Sanatı ile ilk uzun metrajlı animasyon filmini gerçekleştiren Rak’ın, ödüllü kısa filmleri ve video klipleri de bulunuyor.

Devamı >>

The Art of Happiness

001SCE_023CUT_0000

Canlandıranlar Festivali’ndeki uzun metrajlı film; konuk yönetmen Alessandro Rak’ın 2013 yapımı son filmi; The Art of Happiness (L’arte della felicità).

İlk gösterimi 70. Venedik Film Festivali’nde yapılan film; 2D ve 3D teknolojilerinin karışımıyla üretilmiş. 

Film; iki farklı kıtada, iki farklı hayat yaşayan, iki kardeşin tek ruhta birleşme hikayesini anlatıyor. Eski bir müzisyen olan 40 yaşlarındaki Sergio, şu an Napoli’de taksi şoförüdür. Bir gün, bazı kötü haberler alır ve bu haberler onun hayatının değişmesine ve geçmişiyle yüzleşmesine neden olur.  

Devamı >>

Canlandıranlar Yetenek Kampı Filmleri

kare01Kısa canlandırma film çekmek isteyen yönetmenler her yıl Canlandıranlar
Yetenek Kampı seçmelerine projelerini gönderir. Seçici Kurul’un seçtiği projelerin yönetmenleri bir yıl boyunca senaryo, storyboard, film yapımı, filmde ses ve müzik kullanımı gibi konularda deneyim sahibi profesyonellerle görüşerek film projelerini geliştirirler. Filmlerin üretim ve post-prodüksiyon aşamalarında da danışmanlık ve teknik destek alırlar. Üretilen filmler yıl sonunda özel bir gösterim ile izleyicilere sunulduktan sonra çeşitli festivallere de gönderilir.

Devamı >>

İtalya Seçkisi

Capellacci_FobieGuardrailCanlandırma sineması uzmanı Paola Bristot ile kompozitör, ses-müzik tasarımcısı ve animasyon film yapımcısı Andrea Martignoni; İtalyan animasyon sanatçılarını bir araya getirerek onların filmlerini uluslararası platforma taşıma konusunda çalışıyorlar. Canlandıranlar Festivali’nde iki bölüm olarak yer alan İtalya Seçkisi’nde onların hazırladığı arşivden filmler yer alıyor.

Devamı >>

Polonya Seçkisi

POTENCJALNE-PROBLEMY-DOZORCY-MARIANA_THE-POTENTIAL-PROBLEMS-OF-MARIAN,-THE-CARETAKER_strPolonya Animasyon Festivali O!PLA, bağımsız kültür projesi Animation Across Borders tarafından düzenleniyor. Animation Across Borders Polonya’da ve dünyada üretilen canlandırma filmlerin desteklenmesine ve dağıtımına odaklanan, 2012 yılında kurulmuş bir oluşum. Bu oluşum her yaştan izleyiciye hitap eden gösterim ve eğitim programları ile canlandırma sanatını herkes için ulaşılabilir kılmayı hedefliyor.

Devamı >>

Türkiye’den Canlandırmalar

bftk_s4

Devamı >>

Frédéric Back Anısına

TARATATA02Geçtiğimiz yıl Montreal’de kansere yenik düşerek, 89 yaşında hayata gözlerini yuman Kanadalı sanatçı Frédéric Back’in hem çizimleriyle hem de kısa canlandırma filmleriyle dünya çapında kazandığı pek çok ödül bulunuyor.
Filmleriyle 4 kez Oscar’a aday gösterilen Back; 1981 yılında Crac!, 1987 yılında ise The Man Who Planted Trees filmleri ile de iki kez Oscar ödülünü almaya layık görülmüştü.

Devamı >>

Festivaller Seçkisi

a'la-francaise

Canlandıranlar Festivali, dünyanın önemli uluslararası festivallerinin 2013 filmlerinden bir seçki hazırladı.

Bu bölümde Fransa’nın 50 yılı aşkın geçmişi olan Uluslararası Annecy Animasyon Film Festivali’nden Ab Ovo, Bilinçaltı Şifresi, Çünkü Ben Bir Kızım, Feral, İhlal, Nehrin Etrafında, Tavşan ve Geyik, Üçgen Aşkı, Zafer Kahramanı filmleri ile; İtalya’nın en büyük 3D animasyon festivali VIEWFest’ten Anti-Fransız, Traş Ol, Yarasalar filmleri yer alıyor.

Devamı>>

Engelsiz Gösterim

hxQHl920vvxxFAB3LwEA8sqIo6ZGörme ve işitme engeli de olsa, herkesin canlandırma sinemasının tadını çıkartma hakkı ve özgürlüğü olduğuna inanan Canlandıranlar Festivali, Ankara Engelsiz Film Festivali’nin desteğiyle Goro Miyazaki’nin Tepedeki Ev filmini programına aldı.

Devamı >>