Canlandıranlar Yetenek Kampı Filmleri

bahce

BAHÇE

Türkiye, 2016, 6’, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: İdil Ar Uçaner
Senaryo: İdil Ar Uçaner
Prodüksiyon: Berat İlk ve İdil Ar Uçaner
Animasyon: Tuncay Çetin
Klasik Animasyon: Erhan Gezen, Murat Çelik
Konsept/Karakter Tasarımı: İdil Ar Uçaner
Müzik: Kerem Akdağ
Ses Tasarımı: Ozan Kurtuluş
Proje Danışmanı: Cemal Erez
Yapımcı: Berat İlk

Filmin senaryosu; yönetmenin kendi hikayesinden yola çıkılarak yazılmıştır…

Çocukluğu doğa içinde geçmiş, fakat sonra şehirde büyümüş olan bir kızın hikayesi…
Önce kızın çocukluğundaki bahçe ve dostlarıyla tanışırız. Kafasındaki boynuzlar ise doğayla olan ilişkisini sembolize etmektedir.

Çok neşeli, yaratıcı, akıcı ve sevgi dolu bir hayat vardır bahçenin içinde. Küçük kız, sevgiyi, hayal gücünü̈, hissetmeyi, gözlemlemeyi ve daha bir çok şeyi bu bahçede öğrenmiştir. Çocuk, kendini bahçede kocaman hisseder!

Bahçeyi arada ziyaret eden şehirli maskelilerle ise bir türlü iletişim kuramaz. Bunun nedenini de hep sorgular…(Hissiz, kendilerine yabancılaşmış şehirlilerin bu durumu suratlarındaki maske ile sembolize edilmiştir.)

Büyüdükçe bahçeye ziyaretleri de seyrekleşir. Artık şehirdeki okuluna başlamıştır. Kendini yalnız hissetmektedir. Gün geçtikçe şehirde daha küçük hisseder kendini. Maskelilerle bir türlü anlaşamaz. Bir gün bir anlaşma yapar ve verilen maskeyi suratına takar… İşe alınmıştır. Yıllarca deli gibi masa başında çalışır. Gittikçe kamburlaşır, etrafında bitki bile barınamaz hale gelir. Enerjisinden yaprakları dökülür bitkilerin. Maskelilerle toplantılara girer, yemeklere çıkar. Artık onlar gibi olmuştur. Yeşili unutmuştur.

Bir sokak köpeği ona şehirde rehberlik edene kadar bu böyle gider.

Kız bir gün ona rehberlik etmek isteyen köpeği takip eder ve onun sayesinde şehrin kalbinde yeni bir bahçe keşfeder. Kız doğanın değerini hatırlamış ve tekrar özüne dönmüştür.

İdil Ar Uçaner
1979’da İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nü bitirdikten sonra master eğitimini Berlin Kunsthochschule Weissensee üniversitesinde tamamladı. Bir süre tasarımcı olarak çalıştıktan sonra animasyon ve illüstrasyon dünyasını keşfetti ve bu yolda ilerleme kararı aldı. İşleriyle dünyada çok ses getiren Paris’teki Gobelin’s l’ecole de l’image adlı okulda eğitim hakkı kazanan İdil Ar, animasyon eğitimine daha sonra Danimarka’daki Animwork adlı okulda devam etti. Burada Pixar da dahil olmak üzere dünyanın önde gelen diğer firmalarıyla birlikte çeşitli workshoplara katılma fırsatını elde etti ve 3D konsept art alanında kendini geliştirme fırsatını buldu. Şu anda freelance olarak animasyon, illüstrasyon, karakter-konsept tasarımı ve yönetmenlik alanlarında çalışmaktadır. Aynı zamanda çeşitli organizasyonlarda çocuklara animasyon atölyeleri vermektedir.

 

gorunmez-duvarlarim

GÖRÜNMEZ DUVARLARIM: Kendine Güvensizlik Hikayeleri

Türkiye, 2016, 7’30”, Renkli, Türkçe

Yönetmen: Nurbanu Asena
Röportaj konukları: İlhan Poyraz, Ayşe Ünal, Batuhan Türker, Aylin
Müzik: Damla Pehlevan
Ses: Candaş Erdener
Bölüm Çizerleri: Nurbanu Asena, Çağıl Harmandar, Dilara Polat, Matias Berneman
Kurgu: Murathan Sırakaya
Yapımcılar: Nurbanu Asena ve Berat İlk

– ‘Şimdi konumuz neydi?’
– ‘Konumuz, kendine güvensizlikti…’

Görünmez duvarlarım, dönem dönem hayatımızın bir parçası olan, fakat toplum içinde dile getirmekten en çok çekindiğimiz konulardan birini, özgüvensizliği, dört karakterin, dört farklı hikayesi üzerinden izleyiciye hatırlatıyor. Sonuçları kadar, ortaya çıkış nedenleriyle de insanı şaşırtan bu konu, karakterlerin çeşitliliğiyle, izleyiciyi özgüven üzerinde düşünmeye ve sorgulamaya itiyor.

İnsanlara güvenini kaybetmiş bir çocuğun peşini bırakmayan gözlem alışkanlığına, ingilizce konuşamamaktan, insanın kendini olduğu gibi göstermeyi öğrenmesine, kendimizi karşılaştırdığımız ‘başkaları’ndan yeniden kendimize çevireceğimiz mikrofonda, özgüvensizliği geniş bir yelpazeden, sade ve samimi bir anlatımla dinliyoruz.

Nurbanu Asena
Nurbanu Asena, 2009 yılında Parsons School of Design’da Tasarım ve Teknoloji üzerine lisansını tamamladı. Lisans süresince New York dışında, İtalya ve Çin’de değişim programlarına katılıp, bir çok farklı projede yer aldı. Mezun olduktan sonra illüstrasyon/animasyon alanında serbest çalışmaya başladı. 2010 yılında Canlandıranlar Yetenek Kampı’nın desteğiyle yaptığı ‘İstanbul’da Sıradan Bir Gün’ adlı animasyonu yerli ve yabancı pek çok festivalde gösterildi. Ertesi sene Los Angles yapımı olan, ‘Pablo’ adlı uzun metraj belgesel filmin içindeki animasyon bölümleri çizen/ yöneten sanatçı olarak görev aldı. 2012’den beri İstanbul’da serbest illüstratör / animatör olarak çalışmakta ve kendi projelerini hayata geçirmekle uğraşmaktadır.