Köken

Damla Soysal
2018 | 4:00

Kastamonu’da bir köyde yaşayan ailesinin kızı olan Fıçı on yaşlarında bir kız çocuğudur. Mürüvet adında bir arkadaşı vardır. Mürüvet de Fıçı ile aynı yaşlarda, tombul ve obur bir çocuktur. Fıçı’yı Mürüvet’ten ayıran en belirgin özelliği marhamet duygusudur. Köylerde serçe yakalamak için kurulan tuzaklara “köken” denmektedir. Fıçı bir gün pencerenin önüne heyecanla köken kurar. Çok geçmeden bir serçe tuzağa yakalanır. Fıçı serçeyi eline alır fakat onu öldürmeye kıyamaz. Tam bu sırada arkadaşı Mürüvet gelir. Fıçı’nın serçe yakaladığını görünce iştahı kabarır ve sevinçle Fıçı’nın yanına gelir ve elinden serçeyi kapar. Serçenin kafasını çıt diye koparır ve yemek için ocağa götürür. Fıçı ise üzülür ama bu duruma alışmıştır artık.
Bir gün köyün muhtarı Kıymık Hasan’ı yolda, kucağında horozu Muharrem ile görürler. Horoz çok iri ve gösterişlidir. Mürüvet horozu görünce aklına bir fikir gelir. Horozu yakalayıp kesmek ve güzel bir ziyafet çekmek. Fıçı Mürüvete bakınca ne düşündüğünü anlar. Mürüvet bu işi tek yapmayacaktır. Fıçı kaygılı ve heyecanlı bir şekilde kabul eder. Horozu yem ile kandırıp yakalarlar. Ancak horoz ortalığı birbirine katar. Fıçı çoktan pişman olmuştur bu işe girmekten ancak artık iş işten geçmiştir. Mürüvet horozun peşini kolay bırakmaz ve elindeki bıçakla kafasını kesiverir. Horoz ölmüştür. Fıçı’yı hüzün, Mürüvet’i ise korku kaplar. Horozunu göremeyince Kıymık Hasan kıyameti koparacak ve önünde sonunda kimin horozunu telef ettiğini öğrenecektir. Hemen horozu çuvala koyup gömerler. Fıçı ağlayarak dua eder, Mürüvet’in aklı ise yakalanmaktadır. Bu sırada Kıymık Hasan’ın sesi duyulur ve Fıçı ile Mürüvet kaçarlar. Fıçı bu durumun etkisinde kalmıştır ve pencereden dışarıyı seyretmektedir. O sırada bir serçe önüne gelip konar. Fıçı serçeyi sever ve alıp serbest bırakır. Uçuşunu izlerken el sallar ve pencere kapanır.

Yönetmen Hakkında
03.07.1995 tarihinde İstanbul/Kadıköy’de doğdu. Liseyi 2009-2013 yılları arasında İstanbul Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. 2013-2018 yılları arasında Sakarya Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu.

Ekip
Senaryo Damla Soysal
Animasyon Damla Soysal
Yapımcı Damla Soysal-Hasan Keskintaş
Karakter Tasarımı Damla Soysal
Sahne Tasarımı Damla Soysal
Ses Tasarımı Damla Soysal
Görüntü Yönetmeni: Hasan Keskintaş