Onur Konuğu: Alessandro Rak

1977 yılında İtalya’da doğan ve Roma’daki Centro Sperimentale di Cinematografia Film Okulu’ndan mezun olan Alessandro Rak animasyonun yanı sıra çizgi roman da üreten çok yönlü bir sanatçı. 2001’den beri Rak&Scop Animasyon Stüdyosu’nda, Andrea Scoppetta ile birlikte verimli bir sanatsal işbirliği içindeler ve çeşitli yapım şirketlerine çizgi romanlar, eğitimler, demo ve karakter tasarımları üretiyorlar. Alessandro Rak’ın en önemli çalışması yönetmeni ve ortak yazarı olduğu 2013 yapımı Mutluluk Sanatı filmi. İlk gösterimi Uluslararası Venedik Film Festivali’nde yapılan film çeşitli festivallerde en iyi film ödülünü kazanmıştır. Mutluluk Sanatı ile ilk uzun metrajlı animasyon filmini gerçekleştiren Rak’ın, ödüllü kısa filmleri ve video klipleri de bulunuyor.

MUTLULUK SANATI

L’ARTE DELLA FELICITÀ

İtalya, 2013, 84’, Renkli, İtalyanca

Yönetmen: Alessandro Rak
Senaryo: Alessandro Rak, Luciano Stella
Animasyon: Ivan Cappiello, Marino Guarnieri
Müzik: Antonio Fresa, Luigi Scialdone
Karakterler ve Storyboard: Dario Sansone
Yapımcı: Luciano Stella

Film iki farklı kıtada, iki farklı hayat yaşayan iki kardeşin tek ruhta birleşme hikayesini anlatıyor. Yetenekli bir müzisyen olan 40 yaşlarındaki Sergio, uzun zaman önce müziği bırakmış taksi şoförlüğü yapmaktadır. Araç, yağmurlu Napoli sokaklarında gezerken film de izleyicilerini Sergio’nun hayatında bir gezintiye çıkarır. Bir mektupla beklenmedik kötü bir haber alan Sergio için artık hayatını değiştirmesinin ve geçmişiyle yüzleşmesinin vakti gelmiştir. Ama o inatla bütün gün taksisinin içinde oturur, radyo dinler, müşterisi olan egzantrik tiplerle uğraşır… Sergio’nun taksisi acı, öfke ve pişmanlıkla dolup taşsa da belki yine de bir umut ışığı vardır.

Mutluluk Sanatı zaman, hayat ve gerçeklik gibi kavramlar üzerine kafa yoran, Uzakdoğu felsefeleri ile Batılı bireysel çelişkiler arasında gidip gelen bir film. Rak ve Stella’nın, hikayenin de geçtiği Napoli’de ürettikleri bu film canlandırmanın ciddi yetişkin dertlerini, insanın anlam arayışını layıkıyla konu edebileceğini kanıtlıyan yeni bir örnek. Oldukça dinamik bir anlatıma sahip olan bu dokunaklı film, genç Napolili müzisyenlerin müzikleriyle de dikkat çekiyor.

İlk gösterimi Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenler Haftası’nda gerçekleştirilen Mutluluk Sanatı ayrıca 2013’te Lucca Comics and Games’te de izleyicilere sunuldu. Çizgi roman estetiğinin etkilerini taşıyan filmde 2D ve 3D teknikleri karışık olarak kullanılıyor.
Ödüller
2013 Raindance FF En İyi İlk Uzun Metraj Film

2013 Venice FF FEDIC Özel Mansiyon Ödülü

2013 Venice FF Premio Arca Young Cinema En İyi Film