Saygı Kuşağı: Meral Erez

1972 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü (Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü) mezunu olan Meral Erez, mezuniyetinin hemen sonrasında çizgi filmle tanıştı ve genellikle Cemal Erez’le birlikte kısa filmler gerçekleştirmeye başladı. 1976-1977 yıllarında İtalyan Devleti tarafından verilen bir bursla, İtalya’nın Urbino kentindeki İstituto delle Belle Arti (Güzel Sanatlar Enstitüsü) Animasyon bölümünde hem öğrenim gördü hem de İl Gatto (Kedi) adlı 4 dakikalık bir çizgi film gerçekleştirdi. 1979 ile 1982 yılları arasında Paris’te, Université de Paris VIII’de Sinema ve Plastik Sanatlar bölümünde Yüksek Lisans yaptı.

1979 yılından beri İstanbul ve Paris arasında yaşayan ve her iki tarafta da çizgiyle sinemayı birleştirdigi kısa metraj sanatsal filmlere Cemal Erez’le birlikte imza atan Meral Erez  yine Cemal Erez’le birlikte, Fransız televizyonu France 2’ye 7.5 dakikalık bir film çekmiştir.  Orjinal adı ‘Echecs’ (Satranç) olan film 12 Haziran 2007’de Fransız televizyonu ikinci kanalda (France 2) ‘Kısa Öyküler’ (Histoires Courtres) adlı programda yayımlanmıştır. 1992 – 1997 yılları arasında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Verdigi ders, Sinema Dili ve Film Yönetimi kapsamında, öğrencilerin mezuniyet filmlerinin gerçekleştirilmesini sağladı. 1995 yılında yönetmen Yavuz Özkan’ın kurdugu Z-1 Çizgi Film Atölyesi’nde çizgi filmin öncelikle sinemasal boyutuyla gerçekleştirilmesini temel alan bir anlayışla ‘çizgi film’ dersi verdi.

Meral Erez 2000 yılında, animasyon dünyasının en önemli festivali ve pazarı olan Fransa’daki Uluslararası Annecy Film Festivali Kısa ve Uzun Metraj yarışma kategorilerinde jüri üyesi olarak yer aldı.  2003 ve 2004 yıllarında Paris’te Lisa adlı Özel bir Görsel Sanatlar Yüksek okulunda birinci  sınıf öğrencilerine ‘Sinemaya Giriş ve Animasyon Sineması’ dersini verdi. 2007’den beri İstanbul, Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde ve Reklam Bölümü’nde “Görsel Anlatım” ve “Yaratıcılık” dersleri vermektedir.