Söyleşi: Canlandıran Kadınlar

Melis Balcı
Melis Balcı İstanbul’da yaşayan ve çalışan bağımsız animasyon film yönetmenidir. 2012’de Sabancı Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünü bitirdikten sonra ilk bağımsız filmi Merkür’ü Ege Okal’la beraber yaptı. Şu an Kadir Has Üniversitesi Film & Drama bölümünün Yönetmenlik dalında yüksek lisans yapıyor.

Mesure Melis Bilgin
1980 İstanbul doğumlu sanatçı ve akademisyen. Özel Amerikan Robert Lisesi’nin ardından Bennington College’da görsel sanatlar ve tiyatro alanında başladığı lisans eğitimini tiyatro alanında bitirdi; İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nde sinema alanında yüksek lisans ve sanatta yeterliğini tamamladı. New York’ta çeşitli oyun, müzikal ve operalarda yönetmen, yardımcı yönetmen ve dramaturg olarak görev aldı, Ridge Theatre’ın BAM’de sahnelenen “Klinghoffer” isimli operasında yardımcı yönetmenlik yaptı. Amsterdam, Berkeley, Ljubljana, Mannheim, Milano, Paris, Prag, Rotterdam, Varna da aralarında olmak üzere yurtdışı ve yurtiçinde çeşitli sergi ve festivallerde yapıtları sergilendi. İstanbul Modern, CerModern ve İstanbul Film Festivali’nde de video çalışmaları gösterilen sanatçının “Tetrist” isimli kısa animasyon filmiyle çeşitli uluslararası ve ulusal ödülleri bulunuyor. Disiplinlerarası çalışan sanatçı İstanbul’da yaşıyor; kısa film, animasyon, video performans ve görsel sanatlar alanlarında üretiyor, yazıyor ve İstanbul Bilgi Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yapıyor.

İdil Ar Uçaner
Idil Ar Uçaner, 12 yılı aşkın süredir animasyon yönetmeni, illüstratör ve karakter tasarımcısı olarak çalışmaktadır. Mimar Sinan Üniversitesi’nde ‘’Endüstri Ürünleri Tasarımı’’ okuduktan sonra Berlin’de gene tasarım üzerine yüksek lisansını yaptı. Orada animasyonu keşfetti ve kalbinin sesini dinleyerek yoluna animasyon yönetmeni olarak devam etti. 3 yaşında bir kızı olan İdil Ar Uçaner, kızı Yonca’nın doğumuyla birlikte çocuk kitaplarına da yöneldi, kızıyla birlikte bol bol kitap okudu ve sonunda kendi çocuk kitaplarını üretmeye karar verdi. Son filmi ‘’Bahçe’’ 2017 yılında İsveç’de Uppsala Kısa Film Festivali’nde ‘’En İyi Animasyon Filmi’’ ödülünü aldı. ‘’Bahçe’’, 100’den fazla uluslararası festivalde gösterildi. 3-6 ve 14-17 yaş grubuna animasyon ve tasarım eğitimleri veren İdil Ar Uçaner, zaman buldukça, öğretmek ve çocuklarla birlikte öğrenmekten keyif alıyor.

Özgül Gürbüz
1980 yılında Eskişehir’de doğdu. 2004 Yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon Bölümü’nden mezun oldu. 2006 yılına kadar aynı üniverside araştırma görevlisi olarak çalıştıktan sonra İstanbul’a geldi. 2006 – 2017 yıllları arasında Anima İstanbul Animasyon stüdyosunda karakter modelisti olarak çalıştı Animasyon endüstrisinde tam zamanlı bir takım üyesi olarak uzun / kısa metraj animasyon film, dizi, reklam gibi bir çok farklı projede tecrübe edindi. 2017 den itibaren bir yandan BAU Galata VR First Lab’da ekip arkadaşlarıyla birlikte projelerini gerçekleştirmekte, diğer yandan çalışma hayatı boyunca bağımsız kişisel kısa animasyon filmlerini üretmeye devam etmektedir.