Türkiye’den Canlandırmalar

BİR FİNCAN TÜRK KAHVESİ 

Türkiye, 2013, 8’, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Nazlı Eda Noyan, Dağhan Celayir
Senaryo: Nazlı Eda Noyan
Animasyon: Antoine Maillère, Raphaëlle Forêt
Müzik: Ozan Baysal
Yapım: JPL Films, Jean-Pierre Lemouland

Yaşlı bir kadın ve küçük torunu eski aile fotoğraflarına bakarlar. Küçük yaşta evlendirilen bir kız çocuğunun hayata tutunuş ve kadınlığa geçerken mutluluğu yakalama hikayesine bir fincan Türk kahvesi içimi boyunca şahit oluruz.
Nazlı Eda Noyan
1974’te İzmir’de doğdu. Sırasıyla Dokuz Eylül Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Florida Üniversitesi’nden burslu olarak grafik tasarım alanında lisans ve yüksek lisans derecelerini aldı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden doktora ünvanını aldı. Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Doç. Dr. olarak görev yapmaktadır. Farklı dergi ve kitaplarda serbest illustratör, tasarımcı ve yazar olarak çalışmaktadır.

birkucucukcocuktum
BİR KÜÇÜCÜK ÇOCUKTUM
Türkiye, 2013, 3’15’’, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Gülçin (Balta) Tezcan
Senaryo: Gülçin (Balta) Tezcan
Animasyon: Gülçin (Balta) Tezcan
Müzik: Defne Ilgaz
Yapım: Gülçin (Balta) Tezcan

Çocukluğu elinden alınmış küçük kadınlar, kadınlığını da yaşayamadan yok oluyorlar.
Gülçin (Balta) Tezcan
1960 yılında Gaziantep’te doğan Gülçin (Balta) Tezcan, 1982 yılında Gazi Yüksek Öğretmen Okulu Grafik Bölümü’nden mezun oldu. 1984 yılında Hacettepe Üniversitesi, Grafik Ana Sanat Dalında yüksek lisansını ve doktora çalışmasını tamamladı. Marmara Üniversitesi’nde 2007-2012 yılları arasında Canlandırma Film Bölümü’nü kurdu ve 3 yıl bölüm başkanlığını yürüttü. Halen Marmara Üniversitesi, Sinema-TV Bölümünde yardımcı doçent olarak görev yapmaktadır.

bunadeger2

BUNA DEĞER
Türkiye, 2014, 41’, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Can Oral
Senaryo: Can Oral
Müzik: Aslı Kobaner
Yapım: Siyah Ekran

Ahmet, hayatını tutkusu olan yazarlıkla sürdürmeye çalışmakta fakat giderek umutsuzluğa gömülmektedir. Eşi ve eski arkadaşlarının ona karşı isteksiz tutumları da işleri daha iyiye götürmemektedir. Sıkıntılarından kaçtığı bir gece tanıştığı gizemli bir adam ona çok yakında aradığı başarının bedelini öğretecektir.

Can Oral
2004’ten beri kısa ve orta metraj filmler çeken Can Oral, bugüne kadar çok sayıda yerli ve yabancı festivale katıldı. Sinemanın yanı sıra uzun yıllardır müzikle de uğraşan yönetmen bugünlerde ilk uzun metrajına hazırlanıyor.

10342187_10152221876897949_1062481687_o
ÇİÇEK
Türkiye, 2013, 9’45”, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Serdar Çotuk, Buğra Uğur Sofu
Senaryo: Serdar Çotuk, Buğra Uğur Sofu
Animatör: Serdar Çotuk, Buğra Uğur Sofu
Müzik: Serdar Çotuk, Buğra Uğur Sofu
Yapımcı: Serdar Çotuk, Buğra Uğur Sofu

Sevdiğini kaybetmiş bir kadın, onu geri getirmek için laneti göze alarak yollara düşer. Elinde sevdiğinin çiçeği ile devden hayat çalmak için fedakarlıkta bulunur.

Serdar Çotuk, Buğra Uğur Sofu
Yönetmenler 2010 yılında Dumlupınar Üniversitesi, Çizgi Film-Animasyon bölümüne başladılar. Okulun ilk yıllarında tanışarak birlikte üretmeye başladılar. Tamamladıkları ilk kısa canlandırma filmleri Çiçek, Altın Koza Film Festivali’nde finale kaldı.

Çirkin

ÇİRKİN
Türkiye, 2013, 3’27”, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Perihan Türkdoğan
Senaryo: Perihan Türkdoğan
Animatör: Perihan Türkdoğan
Yapımcı: Perihan Türkdoğan

Çirkin, 21 Mayıs 2013 günü saat 11.00’de, bir genel tuvalet işletmesinde öldürülür. Zamanda geriye gidildikçe Çirkin’in hikayesi ortaya çıkar. 21 Mayıs 1992 günü şahit olduğu olaylar, bütün hayatının şekillenmesine neden olmuştur.

Perihan Türkdoğan
21 Mayıs 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü’nden 2013 yılında mezun oldu. Çirkin, yönetmenin ilk animasyon filmidir.

ciglik3

ÇIĞLIK
Türkiye, 2013, 2’33”, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Alper Durmaz
Senaryo: Alper Durmaz
Animasyon: Alper Durmaz
Müzik: Nuri Acar
Yapım: Alepr Durmaz

Sanat tarihinde önemli yer tutan Edvard Munch’un Scream tablosunun yakasını bir türlü hırsızlardan kurtaramaması üzerine mizahi bir anlatım.

Alper Durmaz
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film-Animasyon bölümünde eğitim aldı. Çeşitli tekniklerde (3D,2D,stop-motion,Pixelation) yaptığı kısa animasyon filmlerle kısa film festivallerine katılmakta. Animasyon alanındaki çalışmalarına serbest olarak ve bireysel projeleriyle İstanbul’da devam ediyor.

Haykırışa-Serzeniş--görsel-2

HAYKIRIŞA SERZENİŞ
Türkiye, 2013, 7’10’’, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Metin Vatansever
Senaryo: Metin Vatansever
Yapım: Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film Bölümü
Küçük bir köyde günlük hayatın içine kısılıp kalmış Rasim bir gün bu bıkkınlığını daha da arttıran Salih’i döver. Bu gelişmeyle kendini Muharrem’in (Salih’in oğlu) bağırışları arasında bulur. Olayın gecesinde ise Rasim sessizliğini bozarak köyün yakınındaki dağda gizlice cevap verir.

Metin Vatansever
1990 yılında İzmir’de doğdu. 2008 yılından bu yana Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon Bölümü’nde öğrenimine devam etmeketedir.

Iki_Agac_fotograf-1

İKİ AĞAÇ
Türkiye, 2013, 8’16’’, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Tuğba Özer
Senaryo: Burak K. Çalık
Çizgi Tasarım: Design Tuğba Özer
Görüntü Yönetmeni: Tuğba Özer
Sanat Yönetmeni: Seda Çalık
Müzik: 46 hertz; Volkan Konuk, Suat Aydoğdu
Yapım: Tuğba Özer

Bir baba ve kızı, kalabalık bir şehirde zar zor buldukları küçük bir arsa üzerine ev yapmaya karar verirler. Fakat bir sorun vardır. Bu arsanın tam ortasında büyük bir ağaç vardır.

11. Uluslararası Çevre Film Festival; En İyi Animasyon
2. Hak-İş Kısa Film Festivali; En İyi Görüntü
1. BAK Akademi Ödülleri; En İyi Animasyon, En Iyi Senaryo;
Tuğba Özer
İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra İFSAK’ta Selim Evci Kısa Film Atölyesi’ne katıldı. 2012 yılında New York Film Academy, Universal Studios’da Digital Filmmaking programında eğitim aldı.

Kafa---1

KAFA
Türkiye, 2014, 8’21’’, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Koray Sevindi
Senaryo: Koray Sevindi
Animasyon: Koray Sevindi
Müzik: Nazım Çınar
Yapım: Meltem İşler

Kafa, bir “öteki”nin hikayesidir. Nuri, kafalarının üzerinde ip bulunan ve bu şekilde kafalarını düz tutabilen insanlardan biridir. Yaşadığı bir olayla ipi gevşeyen Nuri, artık diğer insanlardan farklıdır. Bu durumla yaşamaya çalışsa da her gün biraz daha yalnızlaşır.

2014 Türkiye 10. Kar Film Festivali; En İyi Animasyon Film F
2014 USA Speechless Film Festival; Mansiyon
2014 Türkiye 6. Rotary Kısa Film Festivali; En İyi 3. Film

Koray Sevindi
İstanbul’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. New York Film Academy’de yönetmenlik üzerine eğitim aldı. Şu anda İstanbul Sinema Merkezi’nin koordinatörlüğünü yapmakta, sinematografi, kurgu ve kısa film üretimi üzerine dersler vermektedir.

leke2

LEKE BLOT
Türkiye, 2013, 3’, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Güven Şahinkanat
Senaryo: Güven Şahinkanat
Animasyon: Güven Şahinkanat
Yapımcı: Güven Şahinkanat

Issız bir ormanda karnını doyurmaya çalışan bir tavşan bir koku hisseder ve bu kokuyu takip etmeye başlar, bir süre sonra tavşan uçurumdan düşer ve gerçeklik algısı kırılır. Bu metafor Roscharch testine tabi tutulan bir hastanın lekede görmüş olduğu, bilinçaltındaki imgelerden oluşmaktadır.

Güven Şahinkanat
1989 yılında Bursa’da doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Çizgi Film, Animasyon Bölümü’nden ve New York Film Akademisi’nden mezun oldu . Yapmış olduğu görsel çalışmalar çeşitli festival ve organizasyonlarda gösterildi ve ödül kazandı.

oksijen1

OKSİJEN
Türkiye, 2013, 4’13”, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Murat Kılıç
Animasyon: Asıf Rahimoğlu
Karakter: TD Görkem Öztaş
Müzik ve Ses Tasarımı: Emir Buğra

Dünya çölleşmekte, kirlilik yüzünden nefes alınamaz hale gelmekedir. Film, oksijen tüpleriyle yaşamaya çalışan ve oksijenini üretebilmek için kendi laboratuvarında bitkiler yetiştiren bir kahramanın hikayesidir.

Murat Kılıç
Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde eğitim almıştır.

sakli hatiralar

SAKLI HATIRALAR

Türkiye, 2013, 5’30”, Renkli, Diyalogsuz

 

Yönetmen: Ersin Kozan

Senaryo: Ersin Kozan

Animasyon: Ersin Kozan

Müzik: Felix Mendelsshon Bartholdy

Yapımcı: Ersin Kozan

Saklı hatıraların şahitliğini yaptığı gerçek aşk üzerine bir hikaye…

 

Ersin Kozan

1987, İstanbul doğumlu. 2009 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Bölümü’nden birincilikle mezun oldu. Yüksek lisans eğitimine Marmara Üniversitesi’nde devam etmektedir. Filmleri çeşitli film festivallerinde gösterildi. Dijital animasyon alanında serbest olarak çalışmalarını yürütmektedir.

TORNISTAN004

TORNİSTAN
Türkiye, 2013, 4’, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Ayçe Kartal
Yazan: Ayçe Kartal
Animasyon: Ayçe Kartal
Yapımcı: Ayce Kartal
Müzik: Zeki Müren, Boğaziçi Caz Korosu, İnce Saz

Mayıs-Temmuz 2013 ayları içerisinde Türkiye’de meydana gelen Gezi Parkı olayları sırasında yaşanan basın yayın sansürünü eleştiren bir filmin otosansüre uğraması.

2013 Adana Altın Koza FF; En İyi Canlandırma Film

Ayçe Kartal
2000 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon Bölümü’nden mezun olan Ayçe Kartal, 2000-2004 yılları arasında aynı fakültede Araştırma Görevlisi olarak çalışmış ve yüksek lisans eğitimine başlamıştır. 2006 yılında Sydney UNSW COFA Time Based Arts Bölümü’nde doktora hazırlık bölümünü tamamlayan sanatçı, 2009 yılında burslu kazandığı New York Film Academy, Film Directing Bölümü’nden mezun olmuştur.

Yalnızlığın-Dayanılmaz-Ağırlığı_2
YALNIZLĞIN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI
Türkiye, 2013, 4’10”, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Gözde Sukmenyıldız
Senaryo: Gözde Sukmenyıldız
Animasyon: Burçin Yücel
Müzik: Alp Dersu Topaloğlu
Yapımcı: Gözde Sukmenyıldız

Günümüz insanının dünya üzerinde yaşanan politik, ekonomik, dini vb. oyunlara alet olarak karşı karşıya kaldığı bölünmeler sonucu deneyimlediği yalnızlaşmaya ve güçsüzleşmeye vurgu yapan bir yüzleşme hikayesi.

Gözde Sukmenyıldız
1986 Bursa doğumludur. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü mezunudur. 2011 yılından itibaren Lavanta Film çatısı altında çalışmaktadır..